безплатна регистрациязабравена парола
      ФОРУМИ » Big Brother2 » Честит празник-обичайте се!
 
Честит празник-обичайте се! Автор: bonapetit Публикувано на: 2006-02-01 00:21
На 1 февруари християнската религия тачи Свети мъченик Трифон, посечен с меч заради вярата си по времето на римския император Деций Траян (249-251 г). Според легендите празникът е възникнал още при траките. В тях се разказва, че бог Сабазий (при елините бог Дионисий, а при римляните - бог Бакхус) пръв получил чудодейния сок от гроздето и затова траките почитали Сабазий, елините - Дионисий, а римляните - Бакхус, за бог на винарството, лозите и на плодоносящите сили на земята и растителността.
Сутрин рано стопанката омесва и опича обредния хляб, който в някой краища се украсява с цвят на лоза. След това сварява кокошка, запича я леко, пече суджуци и наденици и напълва бъклица с вино. Всичко това се слага в нова или чиста вълнена шарена торба, в която има шише със светена вода от църквата. Преметнал торбата, стопанинът на къщата тръгва на лозе с мъжете от село. Там всеки изпълнява основния обред - зарязването на лозята. Обръща се към изгрев слънце, прекръства се и отрязва няколко пръчки от един или от 3 корена (избрани в средата или ъглите на лозето), полива отрязаното място с вино и благославя: "Колкото капки, толкоз коля грозде". От светената вода преръсва лозето за плодородие и за предпазване от градушки и пр. Отрязаните пръчки се свиват на венчета, които се слагат на калпаците, през рамо или на бъклиците, след като се отнесат в къщи се слагат на домашната икона. След зарязването мъжете правят обща трапеза в лозята или на оброка. В някои райони на страната преди да започне веселбата избират цар на лозята (Трифон). Такъв може да стане всеки, който пожелае, но се гледа той да бъде имотен, добър стопанин или "късметлия", през чието царуване е имало голям берекет. Царят поднася бъклица, зарязва и благославя: "На всяка лоза по шиник, от всяка по чебър". От лозята до селото той е теглен от колесар или носен на раменете на другите мъже. В село шествието обикаля по домовете. Домакинът дава първо на царя да пие от бяло котле вино, черпи и другите, а останалото в съда плисва върху Трифон с благословия: "Нека е берекет, да прелива през прагове". Празникът завършва с общо угощение в дома на царя, който черпи с вино.

Днес гадаем каква ще е годината Автор: pathfinder Публикувано на: 2006-02-01 10:07
Българският празник на лозарите и виното Трифон Зарезан е толкова популярен, че се празнува и по нов - 1 февруари, и по стар стил - 14 февруари.
На първи февруари, денят на Свети Трифон, се гадае каква ще бъде реколтата — вали ли сняг, ще бъде обилна. Първи, втори и трети февруари се наричат Вълчи празници, Трифонци. Те са посветени на вълка и затова се спазват ред забрани: жените не плетат, не предат, не перат. В някои краища дори не пипат ножици и игли, за да не пипа вълкът стоката. А зимният студ, който още “сече”, дава името Малък Сечко на целия месец. Българската православна църква отрежда 1 февруари за почит към паметта на Свети Трифон, загинал мъченически заради вярата си в Христа. У нас светецът се тачи като покровител на лозарите, кръчмарите и градинарите.
Да почерпят Трифон и Трифонка. На обредната трапеза се слага вино, варена кокошка, омлет, прясна пита и тутманик.
Агенция Фокус Автор: agencyfokus Публикувано на: 2006-02-01 13:48
позовавайки се на проучване на британската верига секс-шопове Ann Summers съобщава:"...бъдете особено внимателни със секса по време на празници:):):)
А благодаря Автор: chapay Публикувано на: 2006-02-22 00:09
БЛагодаря!!!!
 
KamenitzaGlobul
Радио Експрес 24 часа
web design: eDesignweb design: eDesign